search
top

Neşe keder hepsi geçer

neşe

Başlıkta hiç noktalama işareti yok. Aslında neşe ile keder arasına virgül konabilirdi, kederden sonra bir noktalı virgül gelebilirdi, cümlenin sonuna nokta yahut üç nokta gelebilirdi. Yok çünkü cümle bir solukta okunursa daha anlamlı görünüyor benim gözüme. Neşe ile keder arasında bir soluklanmalık zaman olamayabiliyor bazen. Kederde durup beklemenin mânâsı azalabiliyor. Hepsi geçer demeden önce beklemeye lüzum kalmayabiliyor. Yani neşe de, keder de yan yana bulunabiliyor. “Bulunmak” burada tevriyeli biraz. Arayınca da bulunabiliyor, mevcut olarak orada hazır olabiliyor. Yani aslında uzun bir çilingir sofrasına benziyor kimi zaman hayat. Tam da bugünlerin Türkiye’si gibi. Kendimden alıntı yapmak mahcubiyetiyle söyleyeyim ve devam edeyim: Ağır ol bay düzyazı. Türkiye’de bir şiir yazılıyor.

Osmanlı geleneği

Rakı sofralarının en büyük eşlikçilerinden söz edeceğiz. Gastronomiyle yarışabilecek kadar etkili ve külliyatı derin bir şeyden. Müzikten, evet. Rakının iki kadim dostu, rahatlıkla denebilir ki meze ve müziktir.

Müzik antik çağlardan bu yana ritüelin ve içkili eğlencenin bir parçası oldu. Antik Yunan’da, Roma’da, Bizans’ta ya da Osmanlı’da içki ve kutlama gelenekleri müziğe her zaman önemli bir rol biçti. Bu topraklarda içki ortamı müziğin sadece icrasına değil, serpilip gelişmesine de imkân sağladı. 17. yüzyıl gedikli meyhanelerinden bugünün içkili lokantalarına, alkollü eğlenceler ile müzik kol kola ilerledi ve birbirini sürekli etkiledi, değiştirdi, geliştirdi. Sadece İstanbul’da değil tüm Anadolu’da müziğin eşlik ettiği içkili âlemler, kültür içerisinde mühim bir yere sahip oldu.

Müziğin kadim eşlikçiliğine gelirsek… Bu kültür içinde yetişmiş, onun gelişimine katkıda bulunmuş pek çok isim var. Bu topraklarda doğmuş, onun mirasıyla büyümüş, müziğinin mayasında bu toprakların ruhu olmuş yüzlerce sazende, hanende, bestekâr, söz yazarı…

Yorum yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

top